KOOLI TAUST JA MUUTUMINE AJAS

Kirja pandud aastal 2005


FOUETTÈ Balletikool - Eesti esimese eraballetikool - asutati 1992.aastal Tõnu ja Svetlana Veileri poolt.

Nime NOOR BALLETT sai kool 2003.a., mil uue kutseharidusseaduse jäikadele nõuetele allajäänud Fouetté raskustesse sattus. Fouetté Balletikooli pedagoogide ja lastevanemate ühisotsusena jätkati tantsuhuviliste laste koolitust huvikoolina.

Kaubamärgina kasutatakse ühendit Noor Ballett Fouettè.

Kuigi põhitähelepanu on klassikalist tantsu ehk balletti heal tasemel õppida soovijatel, tegelevad kogenud tantsuõpetajad heal meelel ka muude tantsustiilide eelistajate ning hobikorras treeningutel käijatega.

Fouetté jõudis läbi aastate olla nii huvi- kui kutsekool, samuti täisprogrammiga üldhariduskool.
Nendest aegadest on säilinud hea koostöö tunnustatud õppejõudude ja oma eriala spetsialistidega St. Peterburgi Balletiakadeemiast, kes on igal aastal sõitnud Tallinnasse spetsiaalselt selleks, et juhendada koolis klassikalise, ajaloolise või karaktertantsu seminarõpet.
Tihe loominguline kontakt on püsinud aastaid Rimski-Korsakovi nim. Vene Riikliku Ooperi- ja Balletiteatri peaballettmeistri professor N.Dolgušiniga.

Pedagoogid võivad uhkust tunda oma endiste õpilaste üle, kes pärast lõpetamist on jätkanud kas välismaal tantsualase kõrghariduse omandamist või töötavad balletiteatrite solistidena.

M. Savitski ja Kaie Kõrb Koos Maia Plissetskajaga

Vilistlane Mari Savitski, võitnud riigisisese konkursi, esindas Eestit 1996.aastal Eurovisiooni Balletikonkursil ja saavutas seal väga hea VIII koha. 2000. aastal sai ta Tallinna Rahvusvahelise Balletikonkursi laureaadiks, töötas seejarel solistina teatrites Noor Eesti Ballett Fouetté ja Vanemuine. Kutsutuna Ameerikasse New Yorgi Joffrey balletikooli stažeeris Mari seal ühe aasta ning töötab nüüd taas Tartus Vanemuise teatris.


Anna Skatškova

Vilistlane Anna Skatškova pääses läbi suure konkursi õppima Palucca Schule Dresdenisse Saksamaal, lõpetas selle kiitusega ning töötab nüüd lepingulise tantsija ja koreograafina Radeboili trupis Landesbühnen Sachsen.

Esimene Rahvusvaheline Noorte Balletiartistide Konkurss Tallinnas - Fouetté'2000 - oli esimene ja senini ainus selline konkurss Eestis. Erinevates vanusekategooriates võistlesid mitukümmend klassikalise tantsu õppurit Lõuna-Koreast, Argentiinast, Bulgaariast, USA-st, Venemaalt, Soomest, Lätist, Ukrainast ja Eestist.


Autasusid jagab pr. Helle Meri
Žüriisse kuulusid maailmakuulsad balletikorüfeed mitmetest riikidest, esimees oli professor Nikita Dolgushin. Igati õnnestunud konkursi patrooniks oli Eesti Vabariigi esimene leedi pr. Helle Meri. Oma elu esimese Grand Prix´i võitsid Sergei Upkin, Mari Savitski, Andrey Pisarev jt.


Samade entusiastide poolt loodud ja hooaegadel 2000/2001 ja 2001/2002 tegutsenud teatris Noor Eesti Ballett Fouetté esinesid solistidena tantsijad eri riikidest üle maailma (Lõuna-Korea, Holland, Kanada, Venemaa, Ukraina, Argentiina, USA, Rootsi, Eesti). Täispikkades balletilavastustes osalesid edukalt Fouetté Balletikooli õpilased ja koreograafid-pedagoogid. Vaatajaid rõõmustati nii galakontsertite kui klassikalise ja modernballeti etendustega - "Le Corsaire", "Paquita" "Dupsununnud" jne. Teater rikastas linna kultuurielu ning pakkus head konkurentsi riigiteatritele.
Paquita Le Corsaire

Esinemisrepertuaaris on olnud palju ja erinevaid oma kontsertprogramme; klassikaline divertisment "Veealune Maailm" balletist "Küürselg-Sälg" ning St. Såensi muusikale loodud lasteballett "Loomade karneval", millega on antud külalisetendusi kogu Eestis. Traditsioonilistel iga-aastastel galakontsertitel on olnud külalisesinejaid nii Tallinna ja Tartu balletiringkondadest kui ka välisriikidest - Soome Ooperi Balletikoolist ja Sonja Tammela Balletikoolist. Õpilased on osalenud Rahvusooper Estonia ja Balletiteater Fouetté etendustes.


Pärast esinemist Peterburis koos prof. Nikita Dolgušiniga

Külalisesinemistel on käidud Soomes, Portugalis, Venemaal, Lätis. Kotka Kultuuripäevadel oleme iga-aastased esinejad. Igal aastal osalevad tublimad õpilased ka mõnel rahvusvahelisel noorte balletiartistide konkursil, festivalil või seminar-laagris.
Konkursitel on võidetud ka väärt auhinnalisi kohti (vt. Uudised)

Aastal 2005 käib Tantsukoolis Noor Ballett treeningtundides 100 erinevas vanuses (3-18 a.) last; lisaks eestlastele vene, läti, itaalia, valgevene, soome, ukraina, juudi jt. rahvuste esindajad, kes kõik omavahel hästi läbi saavad - leiame, et oleme integratsiooni elav kehastus Eesti Vabariigis. Õppetöö toimub üldjuhul siiski eesti keeles.

Viimastel õppeaastatel oleme mitmes Tallinna lasteaias ja koolis esinenud kultuurharidusliku programmiga "Elavad nukud"; positiivsetest vastukajadest innustatuna soovime seda balleti-teemalist lastepärase teksti ja tantsuseadega projekti ka edaspidi lasteasutustele pakkuda.

Aastatepikkune side ja sõprus ühendab kooli Salme Kultuurikeskusega, kus toimub enamus meie etendusi ja kontserte.

Edasist ajalugu vaata lingilt Uudised,
esinemiste kronoloogia on siinsamas allpool.

Hetked Jõuluõhtust 2003 koos priimabaleriin Kaie Kõrbiga

Kooli lõpetanud lennud:

  • I lend 2000.a. = Mari Savitski, Anna Skatskova
  • II lend 2001.a. = Jana Sidorenkova
  • III lend 2003.a. = Jekaterina Jefimova, Anna Krivoshei, Maria Stepanova, Pavel Zhutshkov, Kristiina Paur, Veronika Vallimäe
  • IV lend 2007.a. = Paula Veiler, Külli Bekker, Vlad Tsõpljak.
  • V lend 2013.a. = Johanna Hurmemaa, Helve Vahesalu.

         Esinemised 2004/2005:
1. Kotka Kultuuripäevad Soomes = 5.-9.oktoober:
  I kursus variatsioonidega neljal kontserdil
2. Lapse Sünnipäevapidu 0 15.oktoober
3. Kultuurhariduslik kava "Elavad Nukud" = oktoober-november
  Tallinna koolides (2 korda) ja lasteaedades (3 korda)
4. Nahkhiire Stuudio kunstinäituse sulgemisprogramm
  Ülemiste Keskuses = 11.november
5. Tantsuetendus "Jõuluime" (koostöös Salme Kultuurikeskusega)
  reserveeritud saalile = 4. ja 16.detsember
6. "Jõuluime" P-Tallinna paljulapselistele peredele =19.detsember
7. Kooli jõulupidu ("Jõuluime"+gala)
  (tasuta kohad Tallinna Lastekodule) = 20.detsember
8. Nääripeo programm Tartus (asutuse pidu) = 28.detsember
9. Rahvusvaheline Noorte Balletiartistide Konkurss Portugalis Faros
  = 8.-25.märts: osales 9 õpilast, Jevgenia Penkova saavutas III koha
10. Esinemine Eesti kaasaegse tantsu festivalil Uus Tants = 19.märts
11. "Nukkude Tantsud" Ülemiste keskuse kevadpäevadel = 23.aprill
12. Balletikompositsioon Valge Roosi Ballil
  (heategevusüritus Rahvusooperis Estonia) = 1.mai
13. Kasside, jäneste jt. tantsud Salme Kultuurikeskuse
  "Saabastega Kassis" (draamaetendus lastele) = 8. ja 29.mai
14. Tantsud P.-Tallinna emadepäeva kontserdil Salme KK-s = 8.mai
15. Kooli Kevadkontsert Salme KK-s = 13.mai
16. Osalemine Helsingi Rahvusvahelisel Balletikonkursil = 19.-25.mai
17. Tantsuprogramm "Pärastlõuna balletiga" Tallinna
  vanalinnapäevadel = 5.juuni
18. Balletilaager (linnalaager) = 6.-17.juuni
19. Tallinna I Rahvusvahelise Balletiseminari organiseerimine
  ja osalemine = 11.-23.juuli.

         Esinemised 2005/2006:
1. "Saabastega Kass" Salme Kultuurikeskuses - 4 etendust
2. Jõuluetendus "Ingel" Sütiste Majas = 21.detsember
3. "Elavad Nukud" Mutionu LA 0 12.jaanuar, Liivamäe LA = 2.märts,
  Tallinna 5.LA = 8.märts
4. Lapse Sünnipäevapidu = 8.jaanuar, 12.märts, 30.aprill
5. Paula Veiler stazheerimas Rooma Ooperi Balletikoolis
  = veebruar-märts, Maria Taglioni Balletikonkursi laureaat
6. Kotka Kultuuripäevad Soomes = 13.-17.veebruar:
  II kursus variatsioonidega neljal kontserdil
7. St.Peterburgi Balletifestival "Dance Open" = 13.-19.aprill
8. Emadepäeva kontsert Mutionu LA-s = 17.mai
9. Lasteballett "Imelill" Salme KK-s = 29. ja 30.mai
10. Balletiõhtu Salme KK-s = 30.mai
11. Balletilaager = 5.-21.juuni
12. Taani Bartholini Balletiseminar = 3.-22.juuli - II kursus.

         Esinemised 2006/2007:
1. Lapse Sünnipäevapidu = 10.september, 28.jaanuar
2."Imelill" Lindakivi Kultuurikeskuses = 2.november
  (Laste ja Noorte Muusikateatrite Festivali raames)
3. "Saabastega Kass" Salme KK-s = 12.detsember
4. Jõulupidu klubis Bonnie&Clyde = 16.detsember
5. Pingviinide tants jõulupeol Kajakas LA-s = 19.detsember
6. Jäneste tants jõulupidudel Mutionu LA-s = 18.-21.detsember
7. Kotka kultuuripäevad Soomes = 6.-11.veebruar:
  viiel kontserdil "Imelille" II vaatus
8. "Elavad Nukud" Sikupilli Keskkoolis = 19.veebruar
9. Variatsioonid (lõpukursus) Oriflame´i juubelipeol = 17. märts
10. Juubelikontsert Noor Ballett Fouetté 15 Salme KK-s = 10.mai
11. Eesti Balletigala II Salme KK-s = 11.mai
12. Laste sooloesinemised oma üldhariduskooli üritustel.

         Esinemised 2007/2008:
1. Lapse Sünnipäevapidu = 16.september
2. Mutionu rühma "Lustlik galopp" tänukontserdil
  lasteaia ehitusmeestele = 3.oktoober
3. Esinemine lasteaia Kajakas juubelipeol = 19.oktoober
4. "Tarantella" ja "Lill" Balletikoolide Festivalil Arabesk
   Vanemuises = 17.-18.november
5. Variatsioonid Isa & Tütre Ballil Haapsalu KK-s = 26.novembril
6. "Saabastega Kass" Salme Kk-s = 15.detsember
7. Päikene LA Päkapikupidu = 15.detsember
8. Eesti Balletistuudio rühmade Päkapikupeod = 20.detsember
9. Kooli "Jõuluüllatus" metsas = 21.detsember
10. Mutionu rühma esinemised LA jõulupidudel = 17.-20.detsember
11. Kajakas LA Päkapikupidu = 27.detsember
12. Vene Balletistuudio Päkapikupidu = 28.detsember
13. Kotka kultuuripäevad Soomes = 12.-17.veebruar:
   II aste ja Paula Veiler kuuel kontserdil
14. Päikese rühma esinemine LA juubelipeol = 4.märts
15. Lühiballett "Baleriin ja Tinasõdur"
   Jõhvi Balletifestivalil = 14.märts
16. "Saabastega Kass" Salme Kk-s = 5.aprill
17. Mutionu rühma esinemine LA emadepäeva peol = 9.mai
18. Lasteballeti "Inetu Pardipoeg" esietendus Salme Kk-s = 30.mai
19. Galakontsert ja "Inetu Pardipoja" esietendus Salme Kk-s = 31.mai

         Esinemised 2008/2009:
1. Katkend "Baleriinist ja Tinasõdurist" õpetajate päeva aktusel
   lasteaias Lepatriinu = 3.oktoober
2. Lapse Sünnipäevapidu = 5.oktoober
3. Mutionu rühma "Tibud" kontserdil lasteaia
  ehitusmeestele = 20.oktoober
4. Mutionu "Tibud" LA isadepäeva kontserdil = 7.ja 10.november
5. "Unevalss" Lepatriinu jõulutunnis = 13.detsember
6. Mutionu jõulutantsud lasteaia pidudel = 15.-18.detsember
7. Lasteballett "Inetu Pardipoeg" Salme Kk-s = 16.detsember
8. "Unevalss" VBS jõulutundides = 16.detsember
9. Lasteballett "Inetu Pardipoeg" Riias Zita Errsa Balletikooli   jõulukontserdil = 20.detsember
10. Uued esinemisnumbrid "See kõik olen mina" ja "Manou"
  Jõhvi Balletifestivalil = 5.veebruar
11. Lasteballett "Inetu Pardipoeg" Salme Kk-s = 7. märts
12. "Tarantella" ja "Unevalss" kultuurinädala tantsupäeval
  Kadrioru Saksa Gümnaasiumis = 28.aprill
13. Mutionu rühma esinemised emadepäeva ja lasteaia lõpupeo
  kontsertitel = 8., 27. mai
14. "Valss" K.Kõrbi balletistuudio juubelikontserdil = 31.mai
15. Kevadkontsert 2009 Salme Kultuurikeskuses = 6.juuni
16. "Tarantella" ja "Unevalss" LA Kajakas peol = 9.juuni

         Esinemised 2009/2010:
1. Jõuluprogramm balletistuudio rühmade Jõulutundides (kokku 9x)
2. Mutionu "Tähehaldjate tants" lasteaia jõulupidudel (4x)
3. Nukkude tantsud ja ball.variatsioonid Tallinki kliendipeol
  = 11.veebruar Tallink Spa hotellis
4. Kotka Kultuuripäevad Soomes = 17.-20.veebruar:
  II kursus ja Paula V. viiel kontserdil
5. "Pöialpoiss, tema vennad & Inimsööja","Ämblikud & Põrnikad"
  ja var. balletist "Paquita" Jõhvi Balletifestival = 11.märts
6. Kaheosaline kevadetendus "Loomade Karneval & Veealune   Kuningriik" Vene Teatris = 5. juuni
7. "Loomade Karneval" Vanalinnapäevadel Raekoja platsil = 8. juuni
8. "Loomade Karneval" Lillefestivalil = 11. juuni

         Esinemised 2010/2011:
1. Jõuluprogramm Jõulutundides (kokku 7x)
2. "Oktoober" (III A) M.Murdmaa jõuluballetis "Võluaastaajad"
  Vene Kultuurikeskuses (kokku 5x) = detsember
3. Luiged (I C) ja Haldjad (III A) RO Estonia noortehäppeningis
  "Armastus salakaubaks" = 12.-13.märts
4. "Oktoober" M.Murdmaa balletis "Aastaajad"
  Jõhvi Balletifestivalil = 27.märts
5. "Aastaajad" Vene Kultuurikeskuses = 24.aprill
6. Lasteballett "Loomade Karneval" Inglise Kolledzhis = 24.mai
7. Lasteballett "Loomade Karneval" Tall. 21.Koolis = 31.mai
8. Koos Aleksei Turovskiga "Loomade Karneval" ja
  "Veealune Kuningriik" Vene Teatris = 4.juuni

         Esinemised 2011/2012:
1. Lühikava rahvusvahelisel majandusõpilaste konverentsil
   Tallinna 21.Koolis = 26.november
2. "Väikesed Luiged" (IIA) rahvusvahelisel tantsukoolide kontserdil
  Arabesk Vanemuises = 27.november
3. "Kolm valget graatsiat" (IIIB) Saku Suurhalli 10.juubeli peol
  = 8.detsember
4. "Väikesed Luiged" SEB-panga jõulupeol Solarises = 15.detsember
5. Jõuluprogramm Jõulutundides (kokku 6x)
6. Presentatsioon Balbiino peol RO Estonias = maikuu
7. NBF 20 lühikava Vanalinnapäevadel = 30.mai
8. Noor Ballett Fouetté 20.juubeli Balletigala Estonia
  Rahvusooperis = 5.juuni

         Esinemised 2012/2013:
1. Jõuluprogramm Jõulutundides (kokku 7x)
2. "Jääpalee", "Veekuninganna", "Kaheksajalg", "Putukad" ja
  "Pingviinid" Tarvo Kralli jõuluetenduses "Päkapikkude uskumatud
  seiklused" Solarises ja Jõhvis = 24.-28.detsember
3. "Meresiilikud", "Tibula" ja "Balletitund" Huvitegevusringide
  päeval Mutionu LA-s = 25.aprill
4. Kooli V lennu lõpetaja Johanna Hurmemaa ilus-edukas esinemine
  Rieti Balletikonkursil (Itaalia), pääs finaali = 26.-28.aprill
5. "Nümfid", "Muusa" ja "Väike marss" Jõhvi Balletifestivalil = 12.mai
6. Balletiõhtu "Tantsides me elame..." Salme Kk-s = 19.mai

         Esinemised 2013/2014:
1. Väike esinemine Kumus "Honda" presentatsioonil = 5.november
2. Luiged, Muusa ja Variatsioon Humanitaargümnaasiumi
  juubelipeol = 11.november
3. Heategevuskontsert Merivälja Pansionaadis = 7.detsember
4. Jõuluprogrammid balletistuudiote Jõulutundides (kokku 6x)
5. Laste tantsud Mutionu LA jõulupidudel
6. Variatsioonid ja Valgevene Polka Südamekese lasteaias = 21.märts
7. Variatsioonid Vanemuise Balletikooli juubelikontserdil = 6.aprill
8. Lühinumbrid Mutionu LA huvitegevuse päeval = 24.aprill
9. Variatsioonid ballettidest "Uinuv kaunitar" ja "Armida paviljon"
   Jõhvi Balletifestivalil = 11.mai
10. Lasteballeti "Sipsik" esietendus Salme Kultuurikeskuses = 18.mai
11. Lasteballett "Sipsik" Salme Kultuurikeskuses = 19.mai

         Esinemised 2014/2015:
1. Seminaril ja Polli balletilaagris õpitud kavaga kontsert
   Polli külarahvale = 23.august
2. "Suveõhtu Terpsichorega" Haapsalu Kultuurikeskuses = 24.august
3. Lasteballett "Sipsik" Salme Kk-s = 25.septembri hommik
4. Lasteballett "Sipsik" Salme Kk-s = 25.septembri õhtu
5. Lasteballett "Sipsik" Salme Kk-s = 12.oktoobri hommik
6. Lasteballett "Sipsik" Salme Kk-s = 12.oktoobri õhtu
7. Jõuluprogrammid balletistuudiote Jõulutundides (kokku 8x)
8. Esinemiskava heategevuskontserdil "Koolivägivalla vastu"
   Kose Kultuurikeskuses = 17.jaanuar
9. Heategevuskontsert Merivälja Pansionaadis = 31.jaanuar
10. Valgevene polka Jõhvi Balletifestivalil = 10.mai
11. I B "Nõia kass" Prantsuse Lütseumi kevadpeol = 20.mai
12. Balletiõhtu "Lainevahust pilvepiirini" koos Lappeenrannan
   Tanssiopisto ja Russian Imperial Ballet School Londoniga
   Salme Kultuurikeskuses = 31.mai

         Esinemised 2015/2016:
1. II Balletiseminaril Fouetté õpitud repertuaariga galakontsert
   "Suveõhtu Terpsichorega" Haapsalu Kultuurikeskuses = 9.august
2. "Menuett" ja "Kontratants" W.A.Mozarti muusikale (III aste)
   salongikontserdil "Mozarti kirjad" Saku Huvikeskuses
   = 16.oktoober
3. "Inglid" (I C) Lilleküla Gümnaasiumi peol = 27.november
4. "Inglid" (I C) Nõmme Erakooli jõulupeol TTÜ-s = 21.detsember
5. Uuslavastus "Lumivalgekese jõuluõhtu pöialpoiste juures"
   I-III aste 8 etendust = 19.-22.detsember
6. II-III aste külalisesinejatena lasteaedade kevadkontserdil
   Salme Kultuurikeskuses = 22.aprill
7. "Tunnitants" ja "Kevadine aas" Mutionu LA
   huvitegevuse päeval = 28.aprill
8. Rahvusvahelise tantsupäeva balletigala Kostivere mõisas,
   täisprogramm = 30.aprill
9. Galakontsert Kevadballett Salme Kk-s = 30.mai,
   külalisena Russian Imperial Ballet School London
10. III Balletiseminaril Fouetté õpitud repertuaariga galakontsert
   "Suveõhtu Terpsichorega" Türi Kultuurikeskuses = 7.august.

         Esinemised 2016/2017:
1. I D jõulutants Nõmme Erakooli jõulupeol TTÜ-s = 6.detsember
2. Jõululavastus "Imelised mänguasjad" kooli saalis
   6 etendust = 17.-21.detsember
...

Vaata lisainfot esinemiste kohta - link Uudised.